Amacımız

Freelancem.com sitesi olarak birinci amacımız Freelance çalışanlara iş imkanı sağlamaktır. Diğer amaçlar bunu destekler nitelikte ve aynı yönde olacaktır. İkinci amacımız ise freelance çalışanlara eğitim imkanları sunmak, hukuki problemlerinde tavsiyelerde bulunmaktır. Düzenlenecek sosyal etkinlikler ve eğlence aktiviteleri ile hayatlarına katkı sağlamak diğer hedeflerimizden biridir.

freelance

Freelancem.com sitesi, freelance çalışanlar için kurulmuştur. "Freelance: kendini işine adamış ve işine aşık kişidir". onun yaptığı iş başkaları için zor ve zaman alıcı olarak görülürken, onun için zor olsa dahi bir eğlence kaynağıdır. Bu açıdan ele alınca "freelancem.com" sitesinin amacı çalışanların hayatında daha fazla renk katmaktır. Eğlence demek boş gezmek ve aylaklık etmek değildir. İnsanın sevdiği branşta çalışması en büyük eğlencedir.

Müşteriler

Freelance çalışan için bir şahıs veya kurum müşteri olabilir, aynı alanda çalışan gerçek firmalar onun rakibi değil, hizmetinden faydalanmak isteyen müşterilerdir. Bu açıdan freelance ne kadar çok firmaya ulaşabilirse o kadar çok müşterisi olur. Freelancem.com sitesi uzman üyelerinin daha fazla müşteriye ulaşması için tanıtımını ve reklamını yapar, bu yönde farklı hizmetler sunar.

Freelancem.com aynı zamanda müşterilerin art niyetli ve yetersiz kişiler tarafından kandırılmasını engellemek için bilgi vermeyi ve piyasaya yeni giren müşterilere önderlik etmeyi amaçlar. Bir iş fazla ücret de gerektirebilir, fakat işi bilmeyen bir acemi tarafından fazla para istenmesi sadece zaman kaybıdır. Bir işi son dakikada bir uzmana vermiş olsanız bile yetişmesi çok zordur. Zamanında doğru kişilere iş verilmesi ve kaliteli işin tam ücret karşılığını alması, iki taraf için de faydalı olacaktır.

İşini seven bir uzman sizi kandırmaya çalışmaz, o sadece işini yapar, hemde çok iyi yapar. "Bize kalitesiz iş lazım" diyorsanız uzman aramanız zaten baştan hatadır. kalitesiz iş yaptırayım derken tüm işi rezil edip daha sonra bir uzmana giderseniz, elbette karşınıza çıkan fiyat size fazla gelecektir. Çünkü siz işin gerçek fiyatını değil bir öğrencinin yaptığı acemice çalışmayı istiyorsunuz. O zaman bir uzmana gidip acemi muamelesi yapmayın. Bir uzmana "kaliteli iş istiyorum" denilmez, çünkü onun görevi kaliteli iş yapmaktır.

boss

İş Ahlakı

Bir uzman'a amacınızı detaylıca anlatın, isteklerinizi sıralayın, uzman kişi size yapım süresini ve ücret karşılığını söyler. Müşterinin işe hakim olma durumuna bakmaz. "Bu müşteri işi bilmiyor üç kat para alayım" diye düşünmez. Onun beklentisi yapılan işten memnun bir müşteri ve gelecekte benzer işleri yaptırmak için tanıdıklarına tavsiye edecek bir arkadaş kazanmaktır. Freelance esnaf değildir, bir uzmanla esnaf pazarlığı yapmanız anlamsızdır. Sırf bu tip beklentilerle uzman ararsanız kısa süre sonra farkedeceğiniz üzere, boşa vakit harcamış olursunuz. Uzmanlar piyasanın yarı fiyatına iş yapma derdinde değildir. günü kurtarma derdinde hiç değildir. Piyasadaki öğrencilerin verdiği fiyata bakıp, onun da yarısını teklif etmeye kalkarsanız farkında olmadan komik duruma düşersiniz.

Siz fiyat teklif etmeden önce piyasayı araştırın, kafanızda ortalama bir fiyat oluşacaktır, iş teklif ederken bütçenizi söylemeniz iyidir fakat bütçenize göre çok düşük fiyatlar almanız beklenemez. Harcanan zamana ve yeteneğe göre işin fiyatı değişebilir. Bütçeniz düşük diye bir freelance size düşük fiyatlı iş yapmaz. Eğer düşük fiyatlı iş yapacağını iddia eden biri varsa, ya işi bilmeyen ve baba parasıyla geçinen bir öğrencidir yada bir dolandırıcıdır. Kapora ödemesini aldıktan sonra o şahsı birdaha görmeniz pek mümkün değildir. Mümkünse kaporayı vermeden önce bir sözleşmeye imza attırın ve kimliğini mutlaka görün. İş patladıktan sonra da nasıl düzelteceğinize dair plan yapın.

Kalitesiz iş arıyorsanız işyerinizde çalışacak asgari ücretli bir işçi tutun ve ondan çok şeyler beklemeye başlayın. Madem ucuza grafik tasarım yapıyor, öyleyse muhasebe evraklarını da düzenleyip, hemde gelen telefonlara baksın. Araba kullanmayı biliyorsa teslim edilecek ürünleri de taşısın, hazır eli değmişken elektrik ve su parasını da yatırsın. Esas görevi olan Grafik Tasarım işini geciktirirse de maaşından kesersiniz. Bu tavsiyeler için de ücret istemedik dikkat ederseniz, tavsiyeleri de bedavaya getirdiniz.Kim Haklı

freelance problem

Bir iş yaparken karşıdaki ile anlaşmanız ve bunu imzalı bir söyleşme ile belirlemeniz gereklidir. Bu hem iki tarafın güvenini sağlar, hemde olacak bir anlaşmazlık halinde kimin haklı olduğunu belirlemekte kolaylık sağlar. Bu sebeple sözleşme yaparken İşin süresi, ücreti, yanlışları düzeltme sınırı , anlaşmazlık halinde kaporanın ne olacağı. gibi maddeleri dikkatlice yazmanız iki taraf için de uygun olacaktır. İki kişi arasında imzalanan bir sözleşme sizi herhangi bir yasal tehlikeye sokmaz, Sözleşmeyi doğru yaptığınız sürece hiç korkmanıza gerek yok. Hatta iki taraf da sözleşme konusunda ciddi davranmalıdır. `bunlar teferruat, gereksiz kağıt işleri veya sözümüz senettir` gibi cümleler yuvarlak laflar olup, para geciktiğinde veya iş eksik yapıldığında o çok güvenilir şahıs bir anda yok olup, öfkeli ve umursamaz bir kişiye dönüşür. Dürüst şahıslar problem anında öfkelenmez, karşısındakini anlamaya çalışır. İş patladıktan sonra hızlıce çözüm aramak için işinizi baştan garantiye alın ve sözleşme yapın.

Freelancem.com sitesi yönetimi herhangi bir problemde komisyon istemeden önce iki tarafın da memnun olmasını düşünür. Komisyon verme seçeneğini başta düşünmediniz, fakat iş patladığı zaman danışacak birini arıyorsanız yinede biz burda olacağız. İşinizi daha hızlı yapacak birini bulabiliriz, daha ucuza yapacak birini de bulabiliriz.

Fakat elinizde herhangi bir sözleşme olmadan, bankadan yapılmış havale dekontu bile yoksa, parayı da elden verdiyseniz ispatlayamayacağınız bir konuda taraf olamayız. Hiçbir avukat da taraf olamaz.

Önemli Not: Sitemiz üzerinde açılan ilanlarda danışma desteği verebiliriz. Facebook üzerinden bulduğunuz biri ile iş yaparken veya sitemizde gizlice email adreslerini verip bizden habersiz iş yapanlar için danışma desteği vermemiz beklenemez. O kişiyi nereden bulduysanız o siteden destek istemelisiniz. Kendi aranızda iş yapıyorsanız kendi aranızda çözüm bulmalısınız. İhale açmak her açıdan size faydalı olur.

Diğer bilgiler ve bağlantılı sayfalar için ortaklarımız sayfasına bakınız : Ortak Firmalar